O autorze

Paweł Matys - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1976 roku, uhonorowany Srebrną Odznaką PTMA. Autor i wydawca map astronomicznych od 1982 roku.

Dorobek wydawniczy

Mapy firmowane przez autora gwarantują najbogatszą zawartość merytoryczną, doskonałą jakość druku, precyzję wykonania, czytelność i szerokie zastosowanie.

Są wygodne w użyciu nawet w trudnych warunkach obserwacyjnych. Mapy plastikowe - wykonane całkowicie z tworzywa PCV - są, w przeciwieństwie do map tzw. foliowanych, w 100% odporne na śnieg i deszcz. Mieszczą się w standardowym zeszycie A4, co ułatwia ich transport. Odpowiednio dopasowana kolorystyka oraz liczba szczegółów pozwalają na szybkie odnajdywanie obiektów nawet przy słabym oświetleniu.

30-letnie doświadczenie zaowocowało wprowadzeniem wielu nowatorskich i unikatowych w skali światowej rozwiązań. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • przedstawienie ekliptyki w postaci ciągu punktów odpowiadających uśrednionemu położeniu słońca w każdym dniu roku,
  • dokładne odwzorowanie jasności gwiazd, proporcjonalne do ich magnitudo, a nie w przedziałach „od-do”,
  • umieszczenie na rewersie „Mini Planetarium” ukazującego położenie Słońca i planet na tle gwiazdozbiorów,
  • precyzyjny, ręcznie wykonany montaż, który pozwala na wyeliminowanie ewentualnych błędów powstałych w procesie produkcji,
  • zastosowana „mini” oś nie przysłania okolicznych fragmentów nieba (zgłoszenie patentowe),
  • mapka plastikowa wykonana jest techniką serigrafii; gwiazdy pokryte farbą fosforyzującą posiadają zdolność świecenia w ciemności po uprzednim naświetleniu światłem dziennym lub sztucznym.

Podziękowania

Wyżej wymienione osiągnięcia stały się możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu i merytorycznej pomocy prezesa PTMA dr Henryka Brancewicza oraz prof. Marka Zawilskiego i Mieczysława Borkowskiego z łódzkiego oddziału PTMA.